Něco z historie

Moji rodiče  celý život pracovali v zemědělství Já jsem po ukončení školy nesměl z politických důvodů v zemědělství pracovat, musel jsem odejít pracovat jako lesní dělník do pohraničí Po sametové revoluci, v  roce 1991  jsem obnovil rodinnou tradici a začal hospodařit  na 15 -ti hekterech, které patřily mým rodičům. Rychle jsem pochopil, že takto malá výroba není do budoucna možná,  pronajal jsem si pole od majitelů z Krhanice a okolních vsí a v současné době hospodařím na 950 ha půdy. Od začátku mě zajímala živočišná výroba, speciálně výroba mléka. Nyní vlastním 280 ks holštýnských dojnic, které chovám po většinu roku na pastvinách kolem farmy. Veškeré mléko jsem dodával do mlékáren.  Po přesvědčování obyvatel, abych jim prodával syrové kravské mléko, jsem  v roce 2011 vyřídil všechny formality a zabudoval do zdi mléčnice mléčný automat. Mléko začalo všem chutnat a začali k nám jezdit i ze vzdálenějších míst. Čím více lidí k nám jezdilo, tím více se jich ptalo po faremních mléčných výrobcích. V roce 2012 jsem vybudoval minimlékármu. Tato produkce brzy nestačila, tak po velké rekonstrukci začala výroba ve větším.

V současné době nabízíme pasterizované mléko, jogurty, jogurtové nápoje, máslo, tvaroh, tvarohové dezerty a pomazánky, čerstvé sýry, syrovátkové nápoje.

Mléčné výrobky dodáváme do okolních obchodů. Prodáváme je také na farmářských trzích v Praze a ve středočeském kraji. Máme také  svoji prodejnu přímo na farmě. V blízkosti prodejny můžete vidět pasoucí se dojnice,  ale i nedávno narozená telátka v boudičkách, což je lákadlem hlavně pro děti.

Rodinná farma František Mikoláš

Copyright © 2014. All Rights Reserved.